2019 Ağu

Kraliçe Lear ilk açılışını Saraybosna Film Festivali’nde yapıyor

Kraliçe Lear ilk açılışını Saraybosna Film Festivali’nde yapıyor

2019 May

Pelin Esmer’e Bilge Olgaç Başarı Ödülü

Uçan Süpürge Vakfı’nın düzenlediği 22’nci Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde “Bilge Olgaç Başarı Ödülü” Pelin Esmer ve Meltem Cumbul’a verildi. 
Bu yıl “Hikayem 22.0” temasıyla düzenlenen 22. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde ödüller 23 Mayıs’ta Opera Sahnesi’nde sahiplerine takdim edildi.

Köprüde Buluşmalar’dan 3 Ödül!

Bu yıl 38. İstanbul Film Festivali kapsamında 14. kez düzenlenen Köprüde Buluşmalar – “Works in Progress” bölümünde “Kraliçe Lear”, Anadolu Efes Ödülü, Daire Creative Görsel Tasarım Ödülü ve Paz Dijital İletişim Ödülü olmak üzere 3 farklı dalda ödüle layık görüldü. 
Work in Progress jürisi Totem Film’in kurucu ortağı Agatha Valentin, Venice Days’in yöneticisi Giorgo Gosetti, The Film Kitchen’ın idari direktörü Ineke Kanters atölyedeki Türkiye’den 5 filmi Soho House sinemada yapılan gösterimler ve filmlerin ekipleri ile yapılan görüşmelerin ardından değerlendirdiler.
30.0000 TL Anadolu Efes Ödülü Kraliçe Lear filminin yönetmeni Pelin Esmer ve yapımcısı Dilde Mahalli’ye Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş tarafından verildi. Daire Creative Görsel Tasarım Ödülü, Daire Creative’in eş kurucuları Eren Erdem ve Arda Aktaş tarafından, Paz Dijital İletişim Ödülü Strateji ve Dijital İletişim Yöneticisi Simge Tezel tarafından yönetmen ve yapımcıya teslim edildi.

Kraliçe Lear’a Yeni Film Fonu Desteği

Pelin Esmer’in yönettiği ve Dilde Mahalli ile birlikte yapımcılığını üstlendiği yeni uzun metraj belgesel filmi “Kraliçe Lear” Yeni Film Fonu’nun 2018’in ikinci döneminde desteklediği 8 belgeselden biri oldu. 
Bugüne kadar toplam 72 belgesele destek veren Yeni Film Fonu, kısa metraj belgeselleri prodüksiyon ve post-prodüksiyon aşamasında; uzun/orta metraj belgeselleri ise geliştirme, prodüksiyon ve post-prodüksiyon aşamasında destekliyor.

2018 Eyl

“Kraliçe Lear” San Sebastian’da!

Pelin Esmer’in yeni filmi “Kraliçe Lear”, San Sebastian Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen, post-prodüksiyon aşamasındaki filmlerin sunumlarının yapıldığı “Glocal In Progress”e seçilen 3 filmden biri oldu. 
Yönetmenliğini Pelin Esmer’in, yapımcılığını Pelin Esmer ve Dilde Mahalli’nin üstlendiği “Kraliçe Lear”, Pelin Esmer’in 2005 yılında çektiği “Oyun” belgeseline konu olan Arslanköylü kadınların 14 yıl sonra Mersin’in en ücra köylerini dolaşarak Shakespeare’in Kral Lear oyununu uyarlamalarını konu alıyor.

2018 Oca

İstanbul Film Festivali Jüri Başkanı Pelin Esmer

37. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma jüri başkanlığını Pelin Esmer üstleniyor. Pelin Esmer başkanlığındaki Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri ise görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, oyuncu Selen Uçer, şair Küçük İskender ve sinema yazarı Barbara Lorey de la Charrière olarak belirlendi.

2018 Oca

‘İşe Yarar Bir Şey’e SİYAD’dan 10 adaylık

Sinema Yazarlari Derneği (SİYAD), 2017 yılı Türkiye Sineması ödüllerinin adaylarını üyelerin oylarıyla belirledi. 50. SİYAD Türkiye Sineması Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu dalında iki oyuncusu (Başak Köklükaya ve Öykü Karayel) birden aday olan Pelin Esmer’in yönettiği ‘İşe Yarar Bir Şey’ filmi dokuz dalda toplam 10 adaylık elde etti.

Pelin Esmer’e DAAD’dan Burs

Pelin Esmer Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) tarafından verilen Sanatçı Bursu’na layık görüldü. Esmer, 2018 yılı içinde 6 ay Berlin’de DAAD’ın konuğu olacak.

2017 Ara

Tallinn Film Festivali’nden “En İyi Senaryo” Ödülü!

Pelin Esmer’in Baris Bicakci ile birlikte kaleme aldıkları “İşe Yarar Bir Şey” uluslararası prömiyerini yaptığı Tallinn Film Festivali’nde “En İyi Senaryo” ödülüne layık görüldü.”

Boğaziçi Film Festivali’nde En İyi Yönetmen “Pelin Esmer”

“İşe Yarar Bir Şey” bu yıl 5. yaşını kutlayan Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” (Pelin Esmer) ve “En iyi Kadın Oyuncu” (Öykü Karayel) ödüllerine layık görüldü.