2018 Eyl

“Kraliçe Lear” San Sebastian’da!

Pelin Esmer’in yeni filmi “Kraliçe Lear”, San Sebastian Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen, post-prodüksiyon aşamasındaki filmlerin sunumlarının yapıldığı “Glocal In Progress”e seçilen 3 filmden biri oldu. 
Yönetmenliğini Pelin Esmer’in, yapımcılığını Pelin Esmer ve Dilde Mahalli’nin üstlendiği “Kraliçe Lear”, Pelin Esmer’in 2005 yılında çektiği “Oyun” belgeseline konu olan Arslanköylü kadınların 14 yıl sonra Mersin’in en ücra köylerini dolaşarak Shakespeare’in Kral Lear oyununu uyarlamalarını konu alıyor.

2018 Oca

İstanbul Film Festivali Jüri Başkanı Pelin Esmer

37. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma jüri başkanlığını Pelin Esmer üstleniyor. Pelin Esmer başkanlığındaki Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri ise görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, oyuncu Selen Uçer, şair Küçük İskender ve sinema yazarı Barbara Lorey de la Charrière olarak belirlendi.

2018 Oca

‘İşe Yarar Bir Şey’e SİYAD’dan 10 adaylık

Sinema Yazarlari Derneği (SİYAD), 2017 yılı Türkiye Sineması ödüllerinin adaylarını üyelerin oylarıyla belirledi. 50. SİYAD Türkiye Sineması Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu dalında iki oyuncusu (Başak Köklükaya ve Öykü Karayel) birden aday olan Pelin Esmer’in yönettiği ‘İşe Yarar Bir Şey’ filmi dokuz dalda toplam 10 adaylık elde etti.

Pelin Esmer’e DAAD’dan Burs

Pelin Esmer Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) tarafından verilen Sanatçı Bursu’na layık görüldü. Esmer, 2018 yılı içinde 6 ay Berlin’de DAAD’ın konuğu olacak.

2017 Ara

Tallinn Film Festivali’nden “En İyi Senaryo” Ödülü!

Pelin Esmer’in Baris Bicakci ile birlikte kaleme aldıkları “İşe Yarar Bir Şey” uluslararası prömiyerini yaptığı Tallinn Film Festivali’nde “En İyi Senaryo” ödülüne layık görüldü.”

Boğaziçi Film Festivali’nde En İyi Yönetmen “Pelin Esmer”

“İşe Yarar Bir Şey” bu yıl 5. yaşını kutlayan Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” (Pelin Esmer) ve “En iyi Kadın Oyuncu” (Öykü Karayel) ödüllerine layık görüldü.

2017 Eki

İşe Yarar Bir Şey’e Adana’dan 3 Ödül

İşe Yarar Bir Şey, 24. Adana Film Festivali’nden “En İyi Senaryo” (Pelin Esmer & Barış Bıçakçı), “En İyi Görüntü Yönetmeni” ve “En iyi Kadın Oyuncu” (Başak Köklükaya) ödülleri ile ayrıldı.

2017 Nis

“İşe Yarar Bir Şey”e FIPRESCI ödülü

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 36. İstanbul Film Festivali’nin ödülleri, 14 Nisan Cuma gecesi Soho House İstanbul Big Room’da gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

Pelin Esmer’in yönettiği “İşe Yarar Bir Şey” Ulusal Altın Lale Yarışması’nda FIPRESCI Ödülünün sahibi oldu.
Her yıl İstanbul Film Festivali’nin uluslararası, ulusal ve kısa film yarışmaları kapsamında üç ödül veren Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu FIPRESCI jürisinde başkanlığı Almanya’dan Klaus Eder üstlendi. Ayrıca jüride İtalya’dan Alberto Castellano, İsrail’den Ofer Liebergall, Slovakya’dan Ladislav Volko ve Türkiye’den Abbas Bozkurt ve Evrim Kaya görev aldı.

2017 Mar

Pelin Esmer ODTÜ’de

ise_yarar_bir_sey_2017_vizyona_giriyor_pelin_esmer Pelin Esmer ODTÜ Film Festivali `17 kapsamında “Yönetmenlik Üzerine Bir Söyleşi” başlıklı bir marsterclass verecek. Yönetmen 26 Mart Pazar saat 13.00`te KKM-C Salonu`nda ODTÜlülerle buluşacak.

2017 Şub

“İşe Yarar Bir Şey” 2017’de vizyona girecek

ise_yarar_bir_sey_2017_vizyona_giriyor_pelin_esmer

Yurtiçinde ve yurtdışında pek çok ödül alan Oyun (2005), 11’e 10 Kala (2009) ve Gözetleme Kulesi (2012) filmleriyle tanınan Pelin Esmer’in dördüncü filmi İşe Yarar Bir Şey Türkiye-Fransa-Hollanda-Almanya ortak yapımı olarak çekildi.

Pelin Esmer İşe Yarar Bir Şey’in senaryosunu, “Bizim Büyük Çaresizliğimiz” ve “Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra” romanlarıyla tanınan Barış Bıçakçı ile birlikte kaleme aldı.

Proje, Kültür Bakanlığı yapım desteğinin yanı sıra Eurimages, CNC, World Cinema Fund ve Hollanda Film Fonu – Hubert Bals’dan senaryo geliştirme desteği ile birlikte yapım desteği de aldı. İşe Yarar Bir Şey ayrıca Holland Film Meeting ve Paris Co-Production Village ortak yapım ve proje geliştirme marketlerine katıldı.

Yapımcılığını Pelin Esmer ve Marsel Kalvo’nun üstlendiği İşe Yarar Bir Şey‘in çekimleri İstanbul, İzmir, Selçuk ve Ankara-İzmir Mavi treninde yapıldı. Başrollerinde Başak Köklükaya, Öykü Karayel ve Yiğit Özşener’in yer aldiğı filmin görüntü yönetmenliğini Gökhan Tiryaki üstlendi.

Film 2017 yılında vizyona girecek.