{:tr}

İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yavuz Özkan’nın Z1 Sinema Atölyesi’ne devam etti. Uzun metraj kurmaca, belgesel ve reklam filmlerinde yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. 2002’de çektiği ilk belgesel Koleksiyoncu yurtiçi ve yurtdışında pek çok festivale davet edildi. 2005 yılında Arslanköy’de tiyatro yapan kadınları konu alan ilk uzun metraj belgesel filmi Oyun’u çekti. İlk gösterimi İstanbul Film Festivali’nde yapılan belgesel film, San Sebastian Film Festivali’ndeki uluslararası galasının ardından pek çok festivale davet edildi, Tribeca Film Festivali – “En İyi Yeni Belgesel Yönetmeni Ödülü” ve Adana Altın Koza Film Festivali – “Yılmaz Güney Ödülü” de dahil olmak üzere pek çok ödül aldı.

2007’de davet edildiği Cannes Festivali Cinefondation’da ilk uzun metraj kurmaca filmi 11’e 10 Kala’nın senaryosunu yazmaya başladı. Başrollerinde Mithat Esmer ve Nejat İşler’in yer aldığı 2009 yapımı 11’e 10 Kala’nın uluslararası galası San Sebastian Festivali’nde yapıldı; aralarında Adana Altın Koza “En İyi Film ve En İyi Senaryo” ödüllerinin de bulunduğu pek çok ulusal ve uluslararası ödül aldı. Film Türkiye’den sonra Fransa ve Almanya’da da vizyona girdi.

Başrollerinde Olgun Şimşek ve Nilay Erdönmez’in yer aldığı ikinci uzun metraj filmi Gözetleme Kulesi’ni 2012’de tamamladı. Adana Altın Koza Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” dahil beş ödül alan film, uluslararası galalarını Toronto ve Rotterdam Film Festivalleri’nde yaptıktan sonra Türkiye, Fransa, Almanya ve Amerika’da vizyona girdi.

Senaryosunu Barış Bıçakçı ile birlikte kaleme aldıkları İşe Yarar Bir Şey  adlı son filmi, İstanbul Film Festivali’den “FIPRESCI”, Tallinn Black Nights Film Festivali’nden “En İyi Senaryo”, Adana Film Festivali’nden “En İyi Senaryo”, “En İyi Görüntü Yönetmeni” ve “En İyi Kadın Oyuncu”, Boğaziçi Film Festivali’nden “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Kadın Oyuncu” olmak üzere pek çok ödülle döndü. Pelin Esmer 2018 yılında DAAD’dan aldığı sanatçı bursu ile Berlin’e davet edildi.

Filmografi

2017 İşe Yarar Bir Şey (Something Useful)

kurmaca, 107’
senarist, yönetmen, yapımcı, kurgu
www.iseyararbirseyfilm.com

2012 Gözetleme Kulesi (Watchtower)

kurmaca, 100’
senarist, yönetmen, yapımcı, kurgu

2009 11e 10 Kala (10 to 11)

kurmaca, 110’
senarist, yönetmen, yapımcı, kurgu

2005 Oyun (The Play)

belgesel, 70’
senarist, yönetmen, yapımcı, görüntü yönetmeni, kurgu

2001 Koleksiyoncu (The Collector)

kısa belgesel, 46’
senarist, yönetmen, yapımcı, görüntü yönetmeni

{:}{:en}

She was born in Istanbul. She studied sociology and then moved on to cinema. While working as an assistant director in various Turkish and foreign films she started making her own independent films. After her first documentary The Collector she founded her own film company Sinefilm and made her feature films The Play, 10 to 11 and Watchtower. A feature documentary The Play made its international premier in San Sebastian Film Festival. It has been screened over 50 festivals around the world and received many awards including “The Best New Documentary Filmmaker Award” in Tribeca Film Festival.

Her first fiction 10 to 11 was one of the six chosen projects by Cannes Film Festival’s Résidence du Cinéfondation in Paris where she worked on her script. An official selection of the San Sebastian Film Festival, 10 to 11 received many awards in various festivals around the world and was released in cinemas in Turkey, France and Germany. Her second fiction Watchtower which was premiered in Toronto and Rotterdam Film Festival has been screened in festivals in many countries and was released in Germany, France and USA besides Turkey.

She wrote her last film Something Useful  together with the Turkish writer Barış Bıçakçı and completed the shootings in 2016 in Turkey. The film received many awards such as “FIPRESCI Award” from İstanbul Film Festival, “Best Screenplay” from Tallinn Black Nights Film Festival, “Best Screenplay”, “Best Cinematography”, “Best Actress” from Adana Film Festival and “Best Director” from Bosphorus Film Festival. Pelin Esmer has been invited to Berlin by DAAD Artists-in-Berlin Program in 2018.

Filmography

2017 Something Useful (İşe Yarar Bir Şey)

fiction, 107’
writer, director, producer, editor
www.somethingusefulmovie.com

2012 Watchtower (Gözetleme Kulesi)

fiction, 100’
writer, director, producer, editor

2009 10 to 11 (11e 10 Kala)

fiction, 110’
writer, director, producer, editor

2005 The Play (Oyun)

documentary, 70’
writer, director, producer, cinematographer, editor

2001 The Collector (Koleksiyoncu)

short documentary, 46’
writer, director, producer, cinematographer

{:}